Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chovatel

2. 10. 2009

Chovatel

Morče si můžete pořídit také u chovatele, který chová morčata pro výstavy, pro zábavu, nebo na výdělek.( Chovatelské stanice doporučuji. Zvlášť paní Herinkovou! Morčátka jsou vymazlená a méně nemocná, než morčata ze zverimexu.) Zvířata nabízená chovateli jsou většinou kvalitní a těší se výbornému zdraví, neboť chovatelé na kvalitu a zdraví chovu přísně dohlíží. Ten, kdo chová výstavní morčátka, si zpravdila ponechá zvířátka, která se nejvíce blíží standardu.

Zvířátka, která chová běžný chovatel, mají zřídka výstavní kvalitu - mohou mít např. nepatrné jiný odstín srsti, než jaký vyžadují příslušné normy nebo špatně umístěnou skvrnku. Tyto ,,vady na kráse" jsou ovšem pro domácí chov zcela nepodstatné, pokud jde o zdravé a přítulné zvíře. Morče by však nemělo být příliš plaché : pokud mají zvířata dostatek pozornosti, jsou mláďata obvykle krotká a snáze se s nimi zachází než se zvířaty, která měla málo kontaktu s lidmi.

 

Chov pro výstavy

Pokud se ovšem s morčetem účastnit výstav chcete, měli byste svůj záměr sdělit příslušnému chovateli. Dobrý chovatel vás uvede do místního zájmového sdružení a společně se svými kolegy vám pomůže vybrat vhodnou skupinku zvířat k výstavnímu chovu.