Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umístění samce a samice

23. 10. 2009

Umístění samce a samice pohromadě

Umístění páru do jednoho příbytku funguje téměř u všech hlodavců stejně: v každém případě přenášejte samici do příbytku k samci, a nikoli naopak. Párek morčat může žít nějakou dobu pohromadě, ale během porodu a kojení je nutné samce oddělit. Pokud tedy je vaším prvním zvířetem samec, bude vzájemné představení jednoduché: samici prostě dáte k samci do kotce. po troše vzájemného očichávání a možná i hašteření se oba poměrně brzy budou vzájemně akceptovat. Je-li však vaším prvním zvířetem samice, čekají vás stejná ,,škatulata" jako v případě soužití dvou morčat stejného pohlaví. Samec musí nejprve zanechat své pachy v předem vyčištěné kleci, do níž jej bude samice následovat o několik dní později.

 

Samci

V případě soužití samců je důležité si uvědomit, že bude probíhat bez problémů, dokud neucítí ve své blízkosti samici. Pokud jsou tedy samci vaší jedinou skupinkou morčat, vše je v naprostém pořádku. Máte-li však i skupinku samic, neměli byste umístit jejich příbytek v blízkosti samců.

Dominance

Dominantní morče ve skupině nebo páru je to, které má jako první přístup k potravě a jako první se vám ukáže, když přistoupíte ke kleci.

 

orče