Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morčátka

27. 9. 2009

Morče jsou veselá, dobromyslná zvířátka a snadno se o ně pečuje. Při dobrém zacházení se lehce ochočí, a když je správně krmíte a udržujete jejich kotec v čistotě, bývají jen málo kdy nemocná. Morčata pocházejí původně z jižní Ameriky, z lučin Peru a Kolumbie, kde dodnes divoce žijí.

Patří k rodu hlodavců. Anglicky se jim říká guinejská prasátka a také v češtině existuje podobný starší název pro morče - pro změnu zase indické prasátko. Možná proto, že způsob, jakým se batolí, jak se jejich baculaté tělíčko kolébá na krátkých nožkách, připoměl prvním objevilelům prasátka. Přívlastek guinejská nebo indická pak dostala podle toho, kam byl mylně kladen jejich původ.

 

Dorostlé morče je asi 25 cm dlouhé. Je buclatá, má krátké nožičky a nemá ocas.

Morčata jsou právě tak velká, aby se dala snadno uchopit a držet, a ačkoli jsou od přírody plachá a nervózní, rychle se naučí lidem věřit, když se s nimi zachází jemně.

 

Máte zahradu?

I když se morčata dají chovat v domě nebo v bytě, jsou spokojenější, když se mohou občas za pěkného počasí proběhnout v trávě.

Obrázek “http://www.zamek-castolovice.cz/images/morcata.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Morčata se mohou volně prohánět po zahradě, ale jen pokud je dobře ohrazená a chráněná. Pod plotem nebo ohrádkou se nepodhrabou. Ve volné přírodě si morčata neryjí nory. Schovávají se ve vysoké trávě.

 

ů


 

Morčata jsou hlodavci. Zuby hlodavců dorůstají celý život. Musíte proto dávat morčatů kořenovou zeleninu a dřevo na hlodání, aby si měla na čem obrušovat zuby.