Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nákup morčete

28. 9. 2009

Morče si můžete koupit v obchodě se zvířaty či od chovatele.

Když si vybíráte morčata, měli byste si o nich zjistit pár věcí: 

Jak jsou stará? 

Nejlepší věk je mezi 6 až 9 týdny.

Jakého jsou pohlaví?

Nezapomeňte, že dvě samičky se dohramady chovat dají, samci také, ale nesmí být poblíž samička. 

Jsou zdravá? 

Kožíšek zdravého morčete by měl být čistý a neměla by v něm být žádná holá místa. Tělo by mělo bát pevné a hladké. Oči má mít morče jasné, ne zastřené, a nesmí mu z nich téci. Také čumáček má mít čistý a nesmí mu z něj téci.

Na jakou stravu jsou zvyklá?

První týden byste měli dávat morčatům stejnou stravu, na jakou jsou zvyklá. Pak můžete zkusit, jestli by jim chutnala i jiná zelenina, ale zvykejte je na ni postupně.

Jak si morče odnést domů?

Zkraťte cestu domů, jak to půjde. Pokud jedete autem nebo vlakem, položte si krabici na klín, aby to s morčetem příliž neházelo, a dejte pozot, aby jim nebylo moc velké horko. 

Možná si budete moci koupit morčata od kamaráda, jehož vlastní morčata měla mladé. S takovými mláďaty, která se narodila doma, si už původní majitel určitě hrál a bral je do ruky, takže budou pravděpodobně velmi krotká.

 

Když si mezi morčaty vyberete ta, která se vám nejvíce líbí, požádejte, abyste si mohli každé z nich pochovat. Zjistíte tak, s kterými je vám nejlépe. Nedělejte si starosti, když budou trochu nervózní. Je to možná poprvé, co je vzal do ruky někdo cizí.

 

Když přijedete domů, budete si určitě s morčaty hrát a ukázat je kamarádům. Ale morčata budou po cestě nervózní a je vůči nim ohleduplnější usadit je přímo do kotce, dát jim vodu a potravu a nechat je o samotě a v klidu, aby su zvykla na nové okolí.