Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trocha historie :)

26. 9. 2009
Nejdříve jsem měla jako domácího mazlíčka křečka. Toho jsem dostala asi v 7 letech. Moc se mi líbilo starat se o zvířátko Mrkající Za nedlouho mi křeček umřel a tak jsme koupili nového. Nakonec jsem jich měla celkem 7. Ale protože je křeček přece jenom zvířátko, které moc dlouho nevydrží, nabídla mi maminka morčátko. Samozřejmě, že jsem hned souhlasila. Morčátko jsem šli koupit do zverimexu. Na první pohled jsem měla vybráno. Mezi barevnými morčáky se mi hned zalíbil stříbrňáček. Ve zverimexu nám řekli, že tohle stříbrné morčátko je ,,činčilové". Pojmenovala jsem si ho Kulíšek.
 
Kulíšek mi vydržel 3 roky. Když umřel tak jsme zase navštívili zverimex. Tentokrát jsem si vybrala tříbarevněho Bobíka. Jenže ten byl nějaký nemocný. Byl strašně malinký a hubený. Bohužel se jeho zdravotní stav zhoršoval a museli jsme ho nechat utratit. Po těchto zkušenostech jsme se rozhodli, že si pořídíme morčátko z chovné stanice. Chtěli jsme nějaké morčátko jako byl Kulíšek. Nějak podobně šedé.
 
Pátrali jsme po internetu, až jsme narazili na chovnou stanici morčat Z ALDRINGENU. Aldringen chová stříbrňáčky. Žádně morče ,,činčilové" neexistuje. Ale tito stříbrní morčáčci se jmenují stříbrná aguti. Paní chovatelka - Daniela Herinková nám řekla, že zrovna očekává miminka od morčinky jménem Kim.
tak jsme čekali, jenže Kiminka ne a ne porodit. Nakonec jsme s paní Herinkovou usoudili, že je Kimča asi neplodná. A tak mi paní chovatelka nabídla právě ji.
 

Kiminku jsem si na první pohled zamilovala. Tak jsem souhlasila, že si malou Kim vezmu.
Kiminka byla u dvou samců a vypadalo to, že nezabřezla. Ale to bylo najednou překvapení, když jsem ráno vstala a koukala na mě 4 miminka a Kiminka. Ale bohužel jedno mimčo hned umřelo. Takže zbyli 3. Nikdo z rodiny porod morčátek ještě nezažil, takže bylo veselo.
 
Miminka byla 2 bílá a jedno sříbrňoučké po mamince. Narodili se 2 kluci (sříbrný a bílý) a jedna holčička (bílá). Miminka morčátek jsou kouzelná, protože se rodí osrstěná, hned vidí, slyší a chodí. Chlupáčci dostávají jména: Charlie, Chip a Charlottka. Všichni se jmenují od CH, protože v chovné stanici se vrhy ,,písmenkují" jde to od abecedy. Takže když se paní Herinkové narodí první vrh všichni se jmenují od A atd..
 
Stříbrňáček Charlie odešel do nového domova k mé tetě. Sněhuláček Chip k tetiné kamarádce, a Charlottku jsem si nechala.
 
Protože se nám porod morčátek náramně líbil a konečně vyšlo najevo, že Kiminka opravdu neplodná není, začali jsme ji rozmnožovat dále. Domluvili jsme se zase s paní Herinkovou a Kiminku přivezli k ní. Ta dala Kiminku k vhodnému samcovi a mi jsme si zase pro Kimču po nějaké době přijeli.
 
I druhý vrh zvládla Kiminka na jedničku! Porodila miminka 2! Jedno černé a druhé hnědo-bílé. Miminka se opravdu povedla! Černá je holčička a hnědo-bílý chlapeček. Tentokrát na nás vyšlo písmenko O. Mimča se tedy jmenují Olivie a Ozzík.
 
Ozzík odešel k mé kamarádce Klárče do Chomutova a Olivka k chovatelce paní Herinkové. Olivka dokonce získala cenu odchov měsíce! A díky ní jsem získala knížku o morčátkách.
 
Charlottka nám povyrostla a tak jsme ji taky chtěli nechat připustit. Vypůjčili jsme si z chovné stanice od Petry Xixíka. Charlottka je březí! Krásně byly cítit pohyby v bříšku.
 
Když ale Charlottka porodila. Asi nevěděla co má dělat. Byla to prvorodička a miminka nevybalila z placenty. Plačící jen jedno! Byla to holčička a měla vzácné zbarvení - aguti stříbrná magpie s bílou. Pojmenovala jsem ji Queeny. Jenže malá Queeny byla strašně moc malinká! Vážila pouhých 44g (normální váha narozeného morčíka je okolo 100g) Charlottka ji pořád vyhazovala z hnízda a nechtěla ji kojit. Queeny to bohužel po 3 dnech vzdala.
 
Charlottka z nepovedeného vrhu byla hrozně ,,smutná". Těžce to nesla a hrozně zhubla a začala mít průjem. Mysleli jsme, že to taky vzdá. Ale nakonec se uzdravila!! Radši už jsem jí znovu připustit nechtěla. Jenže já můžu mít doma jenom morčátka 2. A tak jsem chtěla aby obě mohly rodit. Tak jsem dala Charlottku k tátovi. Taťka má barák a zahradu a Charlottce je tam mnohem líp. K tátovi jezdím často a tak se o Charlottku starám. Hodně mi s ní taky pomáhá moje nevlastní sestra  DÍKY!
 
Tak mi doma zbyla Kiminka. Tu jsme nechali připustit po 3. Porodila 2 sněhuláčky. Zase oba bílé!! Kluka a holku. Kluk - Andy a holka - Annie.
Andy jel na mazlíka k paní do Přerova a Annie šla k paní chovatelce do Ústí.
 
 

Momentálně mám doma Kiminku a očekávám od paní Herinkové ještě nějakou morčinku na rozmnožování :)

 

Nakonec se mi zadařilo mamču ukecat a Charlottku si beru zpátky!! Takže momentálně mám doma Kiminku, Charlottku a Estelku od paní Herinkové