Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní vybavení

27. 9. 2009

Seznam věcí:

Klec

Pro morče je určitě vhodnější klec než např. akvárium. Klec můžeme nejčastěji sehnat ve zverimexu. Kolik taková klec stojí? Záleží na velikosti. Pro jedno morče jsou nejlepší rozměry 80x50. V tom případě stojí klec od 400 - 1000 Kč. Klec lze sehnat v různých barvách a typech.

Miska

Těžké kameninové misky jsou nejlepší, protože se nemohou převrhnout. Jestliže bude miska plastová, zkontrolujte jestli někde nemá odloupnutý kousek. Morče nedokáže plast strávit.

 

 

 

 

Napáječka

Napáječka je také jedna z nejzákladnějších věcí. Je mnohem lepší než miska na vodu, protože se nemůže vylít a voda v ní zůstane čistá. Některá morčátka možná z napáječky pít neumí. Tak ze začátku dávejte raději napáječku i misku. Je také dobré morčeti ukázat, že v napáječce je voda.

Napáječka z pružného plastu, nepraská, nekape

 

Hobliny

Hobliny na podlahu klece jsou nejlepší. Nepoužívejte piliny, protože jsou příliš jemné a prachové. Vnikají morčatům do očí a zatěžují jim dýchání. Doporučuji válečky Jonáš.

Domeček

Morče má rádo, když se může někam schovat. Má pocit bezpečí. Je dobré mít v kleci ,,střechu nad hlavou". Nejlepší jsou domky ze dřeva. Morče ho může i ohlodávat a brousit si tím tak své zuby.

 

Seno

Seno je základní věc. Morče seno jí a spí na něm. Seno prostě nesmí chybět. Aby nemělo morče stejné seno na spaní i jako potravu dávají se tzv. jesličky. Morče si seno z nich tahá. Nikdy nedávejte slámu místo sena! Morčeti by se mohla zapíchnout do oka nebo jinak jej poranit.

 

Potrava

Jako potravu můžete dávat obilnou směs nebo granule a směsi přímo pro morčata. Také si morče pochutná na čerstvé zelenině nebo některém z ovocí např. ledový salát, okurka, paprika, květák, rajče, mrkev, tráva (nejlepší jsou pampeliškové listy), jablko, hruška atd..  Morče se také rádo proběhne na trávě. Aby vám nezaběhlo jsou také venkovní výběhy, nebo můžete použít vršek od klece.

Přepravka:

Přepravka je nejlepší plastová. Krabici může morče pročůrat.