Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci

22. 10. 2009

Nemoci

Jak se pozná, že je morče nemocné?

Pravděpodobně nebude jíst. Bude ospalé, bude sedět schoulené a nepohne se, ani když ho něco vyruší. Oči může mít zastřené a srst matnou. Může pít víc než jindy. Nebo může mít průjem.

Co dělat, když morče vypadá nemocné?

Postarejte se, aby mělo na dosah pitnou vodu a aby mu bylo dost teplo. Pak hned zavolejte k zvělolékaři a popište, co vašemu morčeti je. Ten vám řekne, jestli s ním máte přijít do ordinace.

Když některé vaše morče umře..

Některé vaše morče může onemocnět, aniž byste to nějak zavinili, a ani veterinář mu nebyl schopen pomoci. Pokud morče umře a vy nemáte zahradu, kde byste ho pohřbili, postará se o to veterinář. I když morče zemře přirozenou smrtí stářím, bude to pro vás velmi smutné. Důležité je vědět, že u vás mělo tak šťastný život, jak to jen bylo možné.

Kontrola

Je dobré přibližně jednou za rok donést morčata na prohlídku. Veterinář si může všimnout, že morčeti něco je, a začít ho léčit všas.

 

Příznaky

Morče nežere a nemá téměř žádné výkaly

Může mí zácpu, která je nejčastěji způsobena tím, že je potrava příliš suchá. Zkuste mu den nebo dva dávat víc zeleniny a ujistěte se, že má čerstvou vodu. Když mu nebude lépe, odneste ho k zvělolékaři.

 

Výkaly jsou měkké nebo tekuté a páchnou

Morče má průjem. To je vážnější než zácpa. Jestli je jinak v pořádku, mohlo sníst něco, co mu nesvědčilo. Vezměte mu všechnu potravu kromě sena a několika dobře omytých pampeliškových lístků a dejte mu hodně čerstvé vody. Zavolejte zvělolékaři a požádejte o radu. Morče může mít infekci a v takovém případě se musí hned léčit. Dlouhotrvající průjem ho může zabít.

 

Nachlazení

Nejběžnějšími příčinami nachlazení, je průvan a chlad v kombinaci s vlhkem. Prvním příznakem onemocnění je mokrý čenich. Okamžitě morče přeneste do místnosti s pokojovou teplotou (pokud morče žije venku, je třeba k přechodu do tepla použít nejdříve nevytápěnou místnost). Pakliže se nachlazení začne projevovat vážnější formou, např. chraplavým dýcháním a výtoky z nosu, hrozí zápal plic a jedinou pomocí bude léčba antibiotiky, které vám předepíše veterinář.

 

Otoky

Zpozorujete-li na těle morčete nateklé místo, je rozumné ihned navštívit veterináře, protože by mohlo jít o absces. Absces je ranka (např. po kousnutí), kolem níž se pokožka zcelila příliš rychle, aniž by se rána zcela zahojila - hnis pak nemá kudy vytéci. Zvělolékař otevře ranku a vyčistí ji. Pokud se však ukáže, že jde o zhoubý nádor, veterinář posoudí, zda je nutné jeho odstranění, coý mimo jiné záleží na věku morčete.

 

Morče má bolavé, uslzené nebo zastřené oči

Jestli je bolavé jedno oko, mohl se mu do něj zapíchnout kousek sena. Jemně mu jej opláchněte vatovým tamponem namočeným ve vlažné vodě. Pokud je oko zastřené, může být poškrábané a je potřeba ho ošetřit, protože ze škrábnutí se může vyvinout vřed. Proto odneste morče ke zvělolékaři okamžitě.

 

Přerostlé drápky

Drápky morčete mohou narůst natolik, že se zkroutí dolů a morče pak chůze bolí. Je lepší, když drápy odstřihne veterinář, protože když se to udělá nesprávně, způsobí to zvířeti hodně bolesti. Nejlepší je, když má morče světlé drápky, protože je vidět žilka a víte, kam až můžete stříhnout.

 

Přerostlé zuby

Morčeti rostou zuby celý život. Musí mít tvrdé dřevo, které by mohlo hlodat, a tím si je obrušovat, jinak mu mohou narůst natolik, že nemůže pořádně jíst, Když to bude nutné, zvělolékař morčeti zuby bezbolestně zkrátí.

Náhled obrázku

 

Plísňové onemocnění kůže

Plíseň se vyskytuje viditelnými stroupky většinou na čenichu morčete: podobné stroupky se mohou vyskytovat i v srsti, kde však nejsou vidět. Plíseň neohrožuje přímo život morčete, ale mohou se jí nakazit ostatní zvířata i lidé. Neodkládejte návštěvu veterináře. Léčba je dlouhodobá a spočívá v koupelích. Plíseň má velmi podobné příznaky jako kožní roztoči (viz dále). Rozdíl je patrný v počáteční fázi onemocnění. Plíseň se šíří od oblasti hlavy a nohou, zatímco roztoče najdeme dříve na těle morčete.

 

Kožní roztoči (svrab)

Roztoči jsou cizopasníci, kteří žijí v kůži hostitele, vytvářejí v ní chodbičky a během krátké doby jsou schopni napáchat velkou škodu. Jejich přítomnost zpozorujeme jako řídce osrstěná nebo zcela holá místa, většinou na zadní části morčete. Svrab je nakažlivý, nicméně postihuje zpravidla pouze méně odolné jedince. Tuto nemoc lze léčit pomocí speciálně vyvinutých účinných prostředků.

 

Teplota

Normální tělesná teplota morčete je 38,5 °C.

 

Ušní roztoči

Jestliže vaše morče neustále potřásá hlavou nebo ji drží na stranu, může být postiženo ušním roztočem. Ušního roztoče lze poznat podle tmavých výměšků v uchu: tento cizopasník se živí mazem a kožními šupinkami, což působí dráždění ucha. Tohoto nakažlivého onemocnění se morče nezbaví samo, ovšem pomocí speciálního prostředku od veterináře.

 

Vši a blechy

Morčata nejsou zpravidla příliš náchylná na napadení těmito cizopasníky. Vši mohou dostat například od ptáků. Pokud tedy chováte jiná zvířata, která jste nuceni zbavovat cizopasníků, podrobujte této proceduře pro jistotu i morče.

 

Zranění

Přidejte kapku jemného antiseptika do vlažné vody a opatrně omyjte ránu. Když začne být červená a zapálená, odneste morče k veterináři.

 

Šok

Morče někdy umře, aniž by na něm byly znát příznaky nemoci. Příčinou může být však šok. Když je například ohňostroj, zavřete morče do místnosti, kde nejsou tolik slyšet rány.